Jak wybrać siatkę na piłkochwyt – porada specjalisty

Na każdym boisku czy hali sportowej warto zamontować odpowiednie zabezpieczenia. Piłki używane do wielu gier zespołowych mogą stanowić zagrożenie dla przechodniów, kibiców a nawet innych obiektów w otoczeniu. Najlepszym rozwiązaniem, często stosowanym, są siatki na piłkochwyty, które charakteryzują się wytrzymałością i elastycznością. Poniższe porady przydadzą się podczas wyboru właściwej opcji.

Piłkochwyty – co to takiego?

Piłkochwyty (zwane również piłkołapami) są dokładnie tym, na co wskazuje ich nazwa. To zabezpieczenia wokół boisk sportowych lub bramek, których zadaniem jest przechwytywanie piłek. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, przede wszystkim:

  • chroni kibiców i przechodniów,
  • zapewnia ciągłość gry,
  • zapobiega uszkodzeniom innych sprzętów,
  • pozwala łatwo i szybko skompletować cały sprzęt sportowy po rozgrywce.

Taka siatka rozpięta na specjalnych słupach lub rozwieszona na lince nie wpływa negatywnie na wygląd całego obiektu. Nie utrudnia również kibicom śledzenia rozgrywki na boisku. W wielu przypadkach, np. na halach sportowych, jest wręcz niezbędna, aby chronić drzwi czy ściany.

Zaletą piłkochwytów jest to, że nadają się na różne boiska i do wszystkich dyscyplin sportowych. Niezależnie, czy trzeba ogrodzić miejsce do gry w piłkę nożną, czy hokeja. Wystarczy jedynie dobrze dobrać siatkę do konkretnych potrzeb użytkowników obiektu. Najlepiej jest skierować się w tym celu  do doświadczonego producenta siatek, np. takiego jak Symar, który ma za sobą wiele realizacji na obiektach sportowych.

Jaka siatka do piłkochwytów będzie najlepsza? Porady

Warto zainwestować w dobrą siatkę na piłkochwyt, aby zapewnić bezpieczeństwo na boisku. Na rynku można znaleźć wiele różnych modeli. Z tego powodu wybór odpowiedniego wydaje się trudny. Na co zwracać uwagę i które parametry są istotne?

Jaki materiał na piłkochwyt?

Poszukiwania najlepszej siatki na konkretny obiekt sportowy warto rozpocząć od wyboru właściwego materiału. Na rynku można znaleźć produkty z polietylenu oraz polipropylenu. Czym się różnią? Przede wszystkim sztywnością – siatka polipropylenowa przypomina nieco dzianinę, jest cięższa i bardziej „lejąca” od tej wykonanej z polietylenu. Oba materiały są jednak wytrzymałe oraz stosunkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Zarówno piłkochwyty z siatki polipropylenowej, jak i polietylenowej nadają się do zamontowania w roli piłkochwytów. Jednak jeśli piłkołap ma zabezpieczać teren na zewnątrz, lepiej sprawdzi się siatka z polietylenu – jest odporna na promienie UV oraz, co szczególnie ważne, nie nasiąka wodą, a więc nie obciąża dodatkowo konstrukcji po opadach deszczu.

Jaki rozmiar oczek w piłkochwycie?

Przeznaczenie siatki na piłkochwyty determinuje wielkości oczek. Należy je dopasować do rozmiaru piłek/dysków/krążków, które wykorzystuje się na danym boisku. Najpopularniejszy rozmiar oczka to:

  • 45 x 45 mm,
  • 80 x 80 mm,
  • 100 x 100 mm,
  • 120 x 120 mm.

Można jednak znaleźć także siatki o wymiarach 25 mm x 25 mm czy mniej standardowe 48 x 48 mm. Dzięki temu siatka piłkochwyt nadaje się na boisko do piłki nożnej, tenisa czy nawet hokeja.

Piłka do tenisa zatrzymująca się na siatce

Jaki rozmiar siatki na piłkochwyt?

Piłkochwyty na boiska można stosować wokół całego obiektu lub tylko za bramkami. W zależności od sposobu montażu warto dokładnie zmierzyć, ile siatki będzie potrzebne.

Dobrym rozwiązaniem jest zakup bezpośrednio u producenta. Istnieje wtedy możliwość zakupu siatki na wymiar, co sprawdza się przy nietypowych obiektach sportowych. Czasem oprócz bramek trzeba zabezpieczyć także inne części boiska. Wtedy siatki na piłkochwyty wykonane na wymiar sprawdzą się najlepiej.

Siatkę przeznaczoną na piłkochwyt warto dobierać rozważnie. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po ofertę sprawdzonego i doświadczonego producenta, który nie tylko wyprodukuje piłkochwyt na wymiar, ale także go zamontuje i da gwarancję na swoje usługi.

 

Siatka na piłkochwyt to niezbędny element wyposażenia każdego obiektu sportowego. Postaw na jakość i bezpieczeństwo – wybierz sprawdzone produkty!


Artykuł sponsorowany